•                                            Zelená škola

Spoločnosť, v ktorej žijeme je skrz-naskrz konzumná a hoci si často sťažujeme, že zaostávame za vyspelými európskymi krajinami, že máme nízke platy, nakupujeme a nakupujeme. Veď keď je niekde zľava, tak sa nepatrí nekúpiť. A potom sa nám doma hromadia veci, ktoré vlastne ani tak veľmi nepotrebujeme a pokojne  by sme sa bez nich zaobišli. Vytvárame tak stále väčšie množstvo odpadov, ktoré nám prerastajú cez hlavu.

Víkendové výlety nesmerujú už dlhší čas v mnohých rodinách do prírody, ale do veľkých nákupných stredísk, kde sme ochotní stráviť niekoľko hodín. Stále viac sa vzďaľujeme od prírody a k tomu vedieme aj naše deti. Ak Vás to mnohých pobúrilo, že u Vás to teda takto nie je, tak to je len dobre.

Veľké obchodné reťazce robia všetko preto, aby nás prilákali. Dokonca sa snažia správať environmentálne. Pripravujú pre deti „ekohry“ s ohromujúcimi cenami pre víťazov. Pod rúškom takýchto pseudosúťaží sa snažia vylákať od ľudí čo najviac peňazí.

Hodnoty sa postavili na hlavu. Je čas na zmenu, alebo sa aspoň pokúsiť o zmenu. O zmenu v myslení, postojoch. Čas postaviť pravé hodnoty opäť na nohy.

Táto úloha prináleží rodinám ale i školám, ako výchovno-vzdelávacím inštitúciám. Preto sa aj naša škola zapojila v tomto školskom roku 2014/2015 do projektu Zelená škola. V rámci tohto programu sa budeme usilovať viesť našich žiakov k zodpovednejšiemu správaniu sa voči životnému prostrediu – k vode, ovzdušiu, energiám, odpadom. Budeme sa snažiť viesť ich šetreniu našich spoločných peňazí, tým, že nebudeme zbytočne plytvať vodou, elektrinou, teplom, a že budeme triediť odpady, ktoré v škole vytvoríme, lebo triediť je správne a vo vyspelých krajinách je to niečo, čo je úplne samozrejmé. A nie len to. Budeme viesť žiakov k tomu, aby sme odpad zbytočne nevytvárali, aby minimalizovali odpad. Ak pri tom presvedčíme aj rodičov, že najlepší odpad je ten, ktorý nevytvoríme, budeme radi.

Naším cieľom je získať certifikát Zelená škola. A to cestou zapojenia sa, čo najväčšieho počtu žiakov do plnenia cieľov, ktoré sme si vytýčili na najbližšie dvojročné obdobie v rámciprojektu Zelená škola. Cieľ je jasný. Našimi prostriedkami budú výchovno-vzdelávacie aktivity a rozmanité praktické činnosti.

ZŠ akad. Jura Hronca

Zakarpatská 12