• akademik Jur Hronec

1881 - 1959

Jur Hronec patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti našich dejín. Zaslúžil sa o budovanie slovenského stredného a vysokého školstva. Stál pri zrode piatich vysokých škôl, ktoré v prvých rokoch existencie aj sprevádzal a riadil či už ako rektor, alebo dekan.

Narodil sa v Gočove 17. mája 1881. Na rožňavskom evanjelickom gymnáziu maturoval s vyznamenaním v roku 1902. Univerzitné štúdium absolvoval v Kľuži a potom 16 rokov pôsobil ako profesor na gymnáziu v Kežmarku. Po študijných pobytoch v Nemecku, Švajčiarsku a Francúzsku v roku 1912 v Giessene získal doktorát z filozofie. V roku 1923 sa habilitoval na docenta na Karlovej univerzite v Prahe. Ďalších 14 rokov pôsobil na Technickej vysokej škole v Brne. V roku 1938 bol zvolený za rektora Štátnej vysokej školy technickej v Košiciach. V roku 1940 sa stáva dekanom Vysokej školy obchodnej (dnešná Ekonomická univerzita v Bratislave.) Na jar v roku 1946 organizuje založenie Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva v Košiciach. Stál pri zrode Pedagogickej fakulty. Bol spoluzakladateľom SAV a jedným z prvých akademikov. Zastával aj funkciu predsedu Matice slovenskej a Slovenského múzea.

Trinásť vysokoškolských učebníc vyššej matematiky pochádza z jeho pera, podobne ako aj knižka "Vyučovanie a vyučujúca osobnosť", ktorá sa pokladá za základ slovenskej pedagogickej spisby. Bol zakladateľom československej matematickej olympiády a jej priekopníkom, predsedom Jednoty československých matematikov a fyzikov na Slovensku.

Jeho portrét nájdeme na troch poštových známkach a v roku 2000 bola vyrazená aj pamätná minca s jeho vyobrazením. Slovenská akadémia vied odmeňuje najlepšie matematické práce plaketou Jura Hronca.

Gemer a jeho ľud mal veľmi rád. Každé leto trávil tu, medzi svojimi rodákmi. Mnohí si naňho v dobrom spomínajú. Nikdy ľudí neposudzoval podľa národnosti, ale podľa skutkov a konania, aj preto si ho všetci vážili rovnako Slováci, Maďari či Nemci, s ktorými prichádzal do styku.

Zomrel 1.12.1959 a na vlastnú žiadosť je pochovaný v rodisku v Gočove. Aj to symbolizuje vzťah k prostrediu, z ktorého vyšiel človek, ktorý svojou prácou a skutkami sa natrvalo zapísal do histórie tejto krajiny.

prof. Ing. Ondrej Hronec, DrSC.