- Úvod
- Program Zelená škola
- Kolégium
- Audit
- Environmentálny akčný plán
- Akcie v školskom roku 2014-2015
- Vyhodnotenie prvého roka
- Akcie v školskom roku 2015 - 2016
- Slávnostná certifikácia programu Zelená škola
- Akcie v školskom roku 2017 - 2018
- Environmentálny akčný plán 2017-2018
- Akcie v školskom roku 2018 - 2019
- Výsledky environmentálneho auditu šk. roky 2017/2018 – 2018/2019
- Členovia kolégia Zelenej školy
- Environmentálny akčný plán 2017-2019 plnenie
Akcie v školskom roku 2017 - 2018
Opäť v Zelenej škole
Vstúpili sme do nového hodnotiaceho obdobia v programe Zelená škola. Po získaní vlajky Zelenej školy v téme Odpady a ročnej prestávke sme sa rozhodli opäť urobiť niečo pre svoju školu v oblasti environmentálnej výchovy aj praxe. Po vykonaní environmentálneho auditu školy sme sa v tomto dvojročnom období rozhodli venovať téme ZELEŇ a OCHRANA PRÍRODY. Hlavnými cieľmi budú zvýšiť množstvo interiérovej zelene a starostlivosť o existujúcu zeleň v okolí školy, ale aj vytvorenie náučného chodníka v okolí školy a rozvíjanie vedomosti v oblasti ochrany prírody. Rovnako budeme vykonávať praktickú ochranu prírody ako napr. zhotovenie krmítok pre vtáctvo a jeho prikrmovanie v zimnom období, zhotovenie hmyzieho hotela a podobne. Všetky úlohy bude zabezpečovať vytvorené kolégium Zelene školy s pomocou učiteľov aj nepedagogických zamestnancov školy. Zapojiť však chceme čo najviac našich žiakov.
K naplneniu našich cieľov budeme potrebovať aj podporu zo strany rodičov a priateľov školy. Veríme, že spolu s vami vytvoríme v škole ešte krajšie prostredie pre našich žiakov.
Poďakovanie
Veľké poďakovanie patrí pánovi Benjamínovi Ondrejovi, dedovi naše žiačky Blanky Michalíkovej, ktorý vyrobil 2 krásne veľké kŕmidla. Tieto si mimoriadne obľúbil drozd čierny, ktorý sa tu nasťahoval. Ako stálemu podnájomníkovi by sme mali dať aj meno.
Fotp://zo: httszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=661
Prikrmovanie vtákov na kŕmidlách
V Zelenej škole sme sa prvé dva mesiace nového roka venovali téme prikrmovania vtákov. Žiaci na hodinách techniky vytvárali pekné kŕmidla, rozvešali ich v okolí školy a aj prikrmovali hostí na kŕmidlách. Poďakovanie patrí p. uč. Filovi a žiakom 6. roč. aj 7.B triedy, ktorí to robili s veľkým zaujatím. Veď posúďte sami.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=662
Rovesnícke vzdelávanie
Žiaci kolégia Zelene školy navštívili svojich spolužiakov z 1. stupňa s rovesníckym vzdelávaním na tému Prikrmovanie vtákov na kŕmidlách. V prezentácii vysvetľovali pre a proti prikrmovaniu, prečo, kedy a čím prikrmovať, čoho sa vyvarovať, aby sme vtákom viac neublížili ako prospeli a predstavili najčastejších návštevníkov na kŕmidlách a ich obľúbenú a odporúčanú potravu. Potešilo nás, že deti mali skúsenosti s prikrmovaním, robia to aj s rodičmi. A pani učiteľky vedú svojich žiakov k starostlivosti aj o milých a spevavých spoločníkov v okolí sídlisk.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=663
Svetový deň mokradí
Pri príležitosti Svetového dňa mokradí navštívila žiakov 5. ročníka pani Dr. Balážová, pracovníčka Správy NP BR Slovenský kras pre environmentálnu výchovu, ktorá porozprávala o tom prečo chrániť mokrade, aký majú význam pre život na Zemi. Rozprávanie spestrila zaujímavými aktivitami so žiakmi.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=664
Deň Zeme
V pondelok sme si aj na našej škole pripomenuli Deň Zeme. V spolupráci s NP Slovenský kras sme pripravili náučno zábavné predpoludnie. Žiaci 1. stupňa prechádzali so svojimi pani učiteľkami stanovištia, na ktorých plnili rôzne úlohy ako triedenie odpadkov v rybníku, chodenie na “bocianích“ nohách, poznávanie liečivých bylín, stromov, písanie brkom a iné. Deti sa oboznámili aj so spôsobom záchrany žiab, či s piktogrammi, ktoré môžu vidieť pri návšteve národného parku. Pri plnení úloh, ktoré pripravila pani MVDr. A. Balážová, pomáhali na stanovištiach žiaci kolégia Zelenej školy. Všetky deti, ktoré sa zúčastnili Dňa Zeme dostali na záver omaľovánky. Naše veľké poďakovanie patrí pani Dr. Balážovej a správe NP Slovenský kras.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=701
Deň Zeme v ŠKD
Dnes si deti v ŠKD pripomenuli Deň Zeme. Jednotlivé oddelenia súťažili v 6-členných družstvách. Na stanovištiach plnili úlohy, využili svoje vedomosti a čo-to sa aj naučili. Hádali hádanky z prírody, z vrchnákov PET fliaš skladali názvy rastlín, pomocou herbára určovali rastliny, kreslili obrázky z prírodnín, spoznávali zvieratká. Kým súťažné družstvá plnili úlohy, ostatní prejavili svoju zručnosť pri kreslení veselých obrázkov kriedami na asfalt. Každé oddelenie splnilo všetky úlohy, čo preukázali vyfarbeným kvietkom na hodnotiacej tabuľke. Všetkým patrí pochvala, zvlášť Natálke z 1.B triedy, ktorá nás potešila svojimi znalosťami o prírode.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=705
Super brigáda!
Výbor RZ pri ZŠ akad. Jura Hronca v Rožňave prišiel s myšlienkou zorganizovať brigádu na zveľadenie areálu našej školy. Oslovili sme rodičov a objednali počasie. Na brigádu prišli malí, strední i veľkí. Objednané počasie nesklamalo a na dvore i v okolí našej školy sa utorok 8.mája 2018, aj keď bol sviatok, od rána pracovalo. Veľké poďakovanie patrí výboru RZ na čele s pánom Prcúchom, rodičom i kolegom, ktorí nezaspali a ktorí si našli čas a pomohli, prišlo ich veľa a veľa sa aj urobilo. Pri dobrej hudbe nám šla práca od ruky. Podarilo sa nám pokosiť pozemok, vyhrabať suchú trávu a lístie, orezať dreviny, kríky, spíliť suché konáre, vyčistiť a vyzametať všetky chodníky, osadiť pre deti nové lavičky. V priebehu niekoľkých hodín sme odpadom naplnili tri kontajnery. Riaditeľ školy v spolupráci s RZ zabezpečil „catering“ a všetci sme po dobre vykonanej práci zasadli k perfektnému gulášu, chutnému pivu a k voňavej kávičke. Detičky sa môžu tešiť na vyupratovaný areál.
Ďakujeme všetkým zúčastneným za pomoc a organizátorom za úspešný priebeh a ešte krajší výsledok brigády!
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=715
Deň s lesníkmi
Žiaci 5. A a 5. B triedy prežili 10. mája veľmi príjemné 2 hodiny s lesníkmi v Hrhove. Otestovali si svoje vedomosti z poznávania stromov, vyskúšali si ako sa píli drevo, hasí lesný požiar, sadia stromčeky, vyskúšali chodiť po rôznom teréne po slepiačky. Dozvedeli sa, ako sa označujú stromy po vypílení na lesných skládkach, kde a ako urobiť ohnisko, aby nedošlo k lesnému požiaru, ako sa líši drevo ihličnatých a listnatých stromov, že vypestovanie stromu nekončí jeho zasadením do zeme. Ďakujeme organizátorom lesnej pedagogiky za príjemné a poučné chvíle.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=718
Netradičná hodina BIO a GEG
Dňa 11.5.2018 sme s triedami 8.A, 8.B a žiakmi, ktorí reprezentovali školu v súťažiach navštívili Prírodnú rezerváciu pravekých pozostatkov v Ipolytarnóci. Počas nášho náučného chodníka sme sa prešli subtropickým lesom s obrovskými skamenenými stromami, hlavnou tepnou morského pobrežia poprášenou žraločími zubami, spoznali sme odtlačky nôh pravekých živočíchov a odtlačky exotických rastlín. Nasledujúcou zastávkou bola návšteva hradu Šomoška, odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na celé okolie. Tento krásny slnečný deň sme si vychutnali naplno a obohatili svoje vedomosti.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=719
MDD (štvrtáci) s NP Slovenský kras
Hľadanie pokladu na náučnom chodníku v Krásnohorskej Dlhej Lúke, poznávanie prírodnín plnením úloh na jednotlivých stanovištiach.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=727
Hmyzí hotel
alebo domček pre hmyz vytvorili žiaci na Technike pod vedením p. učiteľky Kronovej v rámci programu Zelená škola. Slúži na prilákanie užitočného hmyzu, najmä opeľovačov, do záhrad. Mnohé druhy užitočného záhradného hmyzu, a to nie len včely ale aj bystrušky, lienky a iné, si len ťažko nájdu úkryty v moderných upravených záhradách. Z mnohých z nich sa vytratili pôvodné, domáce druhy rastlín a nahradili ich rastliny nepôvodné alebo dokonca invázne. Veď len taká žihľava, výborná liečivá rastlina, je z našich záhrad dokonale vytláčaná. Mohli by sme tu uviesť veľa príkladov. V horšom prípade dokonca sú nahradené rastliny kamením, dlažbou a pre zeleň zostalo len málo priestoru.
Najväčší podiel na vytvorení hmyzieho hotela mali Ľ. Helczman, I. Vozár a N. Matyi, žiaci 8.B triedy a súčasne členovia kolégia Zelenej školy.
Foto: http://zszakarpatska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=735