• Projekt Comenius 3

Projekt Comenius - Školské partnerstvá

2013 - 2015

Cieľom projektu Comenius - Školské partnerstvá  je posilniť európsku dimenziu vo vzdelávaní prostredníctvom aktivít nadnárodnej spolupráce medzi školami. Projekty umožňujú učiteľom a žiakom z rôznych krajín pracovať spolu na jednej alebo viacerých témach spoločného záujmu. Zapojenie sa do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk, zvýšiť motiváciu k štúdiu jazyka, spoznávať kultúru, život a školský systém zapojených krajín. Partnerstvá trvajú dva roky.

Inštitúcia SAAIC, ktorá má na starosti realizáciu jednotlivých programov  pôsobí s finančnou podporou Európskej komisie a Ministerstva školstva SR.

Naša škola vypracovala v poradí už tretí takýto projekt, ktorý schválila Národná agentúra, súčasný projekt trvá od školského roka 2013/2014 a ukončený bude v školskom roku 2014/2015. Našimi partnermi sú: Poľsko - Katowice, Turecko - Kocaeli, Chorvátsko – Ploče,  Česko – Krmelín, Anglicko – Brighton.

Témou nášho projektu je: „Aktivity zamerané na rozvoj entuziazmu v školách.

Zúčastnili sme sa na prvom úvodnom stretnutí v chorvátskom meste Ploče, kde sme sa oznámili so všetkými partnermi, naši žiaci nadviazali priateľské kontakty, vytýčili sme približné termíny ďalších stretnutí a harmonogram plnenia jednotlivých úloh. Každá krajina mala pripravené prezentácie o svojej krajine, regióne a škole, naša žiačka mala pripravenú prezentáciu o zdravých jedlách.

Druhé projektové stretnutie sa konalo v tureckom meste Kocaeli, ktoré patrí k najväčším tureckým mestám a leží neďaleko Istanbulu. Na jednotlivých pracovných a spoločenských stretnutiach so žiakmi, pedagógmi a rodičmi jednotlivé krajiny predviedli prezentácie na tému folklórne tance. Na tomto stretnutí sme sa dozvedeli, že anglickí partneri z projektu odstúpili.

Tretie stretnutie sa konalo v poľskom meste Katowice, kde sme predstavili projektový kalendár na rok 2014 a začali pripravovať kalendár na rok 2015. Všetky krajiny vo svojich prezentáciách predstavili predstaviteľov svojej národnej hudby, naši žiaci predviedli svoj hudobný talent.

Ďalšie stretnutie sa uskutoční v českom Krmelíne, je to obec neďaleko Ostravy, kam pripravujeme prezentáciu o recyklácii odpadových surovín a o národných hrách. Posledné stretnutie bude u nás na Slovensku.

Do realizácie projektu sú  zapojení učitelia i žiaci, ktorí tvoria prezentácie, komunikujú so svojimi priateľmi elektronicky alebo písomne.

O ďalšom priebehu projektu a o jeho aktivitách budeme učiteľov, žiakov i širokú verejnosť informovať priebežne.

Final Questionaire