• Kyberšikanovanie

           

          Ide o úmyselné ubližovanie iným prostredníctvom internetu. Je to opakované a zámerné správanie s cieľom ublížiť niekomu, vysmievať sa mu, alebo ho ponižovať.

          Je nebezpečným javom, pretože sa šíri prostredníctvom moderných technológií ako sú tablety, mobily alebo počítače. Ide o nefyzické ubližovanie, keďže sa to deje v on-line priestore. Dôsledky však pre obeť môžu byť nie len psychické, ale aj fyzické.

          Je nebezpečné, pretože na rozdiel od klasickej šikany, ktorú poznáme, tu obeť nemá kde uniknúť- stačí, že má agresor prístup na internet. Psychický nátlak na obeť môže prerásť do neúnosných rozmerov. A obeťou kyberšikany sa môže stať ktokoľvek.

          Kyberšikana má mnoho podôb

          Najčastejšie sa stretávame s odosielaním neslušných a výhražných správ, e-mailov, fotografií a videí, uverejňovaním správ a fotiek bez súhlasu osoby na sociálne siete/ do chatu. Vážnejšie činy ako zakladanie falošných profilov, krádež identity, alebo opakovaný prístup k účtu niekoho za účelom spôsobiť mu problémy.

          Preto je dôležité venovať pozornosť príznakom a všímať si správanie sa deti v domácom, ale aj školskom prostredí.

          V rámci prevencie je zásadné, aby sme deti viedli k tomu, ako dôležité je si svoje súkromie strážiť. Voliť aké citlivé informácie sa rozhodnú na internet zverejniť. To čo je raz na internete, to tam aj ostáva navždy, a nebude to už len v ich rukách. Ani odstránenie fotiek či videa neznamená, že natrvalo zmiznú z internetu.

          Ako môžem pomôcť predchádzať kyberšikane?

          Kyberšikanovanie sa neustále vyvíja a presahuje školské prostredie. Je preto ťažké jej predchádzať. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste napomohli jej predchádzaniu.

           

          Rodič pozná svoje dieťa najlepšie. Najlepšie dokáže vnímať zmenu v správaní sa svojho dieťaťa.

           

          Ako rodič môžete svojmu dieťaťu vytvoriť pozitívnu a podporujúcu atmosféru. Deti sa často boja oznámiť, že im niekto ubližuje, pretože sa obávajú, že ak to doma oznámia, šikanovaní budú o to viac. Ale vďaka budovaniu otvorenosti voči vášmu dieťaťu budú mať pocit, že môžu s vami hovoriť o kyberšikane namiesto toho, aby ju pred vami skrývali.

          Prijmite fakt, že deti internet využívajú. Povzbuďte ich k tomu, aby sa vám zdôverili o tom, aké sociálne siete a webové stránky navštevujú. Dostanete tým znalosti a prehľad o pohybe detí v on-line priestore, ktoré vám uľahčia rozhodovanie, keď sa objavia výzvy.

          Tipy ako na bezpečnosť na internete, čo robiť ak sa stretnete s kyberšikanou, ako aj varovné signály kyberšikany u detí :

          Nápomocné články pre rodičov:

          https://www.kybersikanovanie.sk/index.php/slovnik

          https://www.sikana.sk/o-sikane/rodicia