Sebapoškodzovanie
V uplynulej dobe si tak ako dospelý, aj dieťa prešlo mnohými zmenami a výzvami. Neľahké situácie, ktoré si vyžadujú veľa energie a schopnosť kontrolovať svoje emócie. Niekedy je to ťažké, obzvlášť pre dieťa. Pre deti predstavujú emočne napäté situácie tlak, s ktorým si nie vždy vedia sami poradiť.
V minulom školskom roku ukázali výsledky anonymného skríningu emocionálneho prežívania, aké krehké sú emócie našich žiakov. A že by sme ich nemali brať na ľahkú váhu. Bežne prežívajú napätie, zlú náladu či úzkosť. Majú nízke sebahodnotenie a mnohí si nedokážu poradiť s náročnými situáciami.
Sebapoškodzovanie možno považovať za nezdarený spôsob, ako sa vyrovnávať s ťažkými situáciami, alebo znepokojujúcimi myšlienkami. Môže mať rôzne formy a je naozaj nebezpečné- TRÁPI UŽ AJ DETI.
Prečo sa to deje?
Dôvodov a príčin môže byť niekoľko. Každý človek je citlivý na iné podnety, ktoré ho znepokojujú, vyvolajú stres, frustráciu či smútok. Ten tlak nás môže dohnať k tomu, že si ublížime.
Čo s tým?
Už to, že prejavíte záujem a vypočuje si ho je forma pomoci. Dať dieťaťu vedieť, že ste tu preňho a čokoľvek ho trápi, môže to povedať práve vám. Nie je to ľahká situácia, ani pre toho, kto si ubližuje, ani pre toho, kto sa o tom dozvie a vypočuje si ho.
Ipčko pracuje s mladými ľuďmi, ktorí sa sebapoškodzujú a prináša niekoľko cenným rád. Nájde tam aké sú varovné signály, ktoré indikujú, že sa niečo deje, ako sa s takýmto dieťaťom rozprávať, čo pomohlo iným s rovnakým problémom zvládať náročné momenty, zdrojoch, ktoré fungujú, aby sebapoškodzovanie potlačili.
Užitočné linky:
https://ipcko.sk/pomoc-pri-sebaposkodzovani-existuje
https://ipcko.sk/mysel-telo-bolest-preco-sa-mladi-ludia-sebaposkodzuju/